» » » Strategia secretă a PSD: Înlăturarea PNL şi atragerea UDMR

Surse parlamentare au confirmat pentru ZIUAnews scenariul potrivit căruia PSD pune la cale înlăturarea PNL de la guvernare, şi au dezvăluit totodată că social-democraţii au început deja să facă în acest sens primele aranjamente cu UDMR, alături de care intenţionează să creeze o nouă majoritate.
Potrivit surselor ZIUAnews, PSD doreşte să determine prin acţiunile sale partidul lui Crin Antonescu să iasă singur de la guvernare. Social-democraţii ar fi adoptat această strategie întrucât ştiu că dacă PNL ar avea în această perioadă iniţiativa ruperii USL, liberalii vor fi în final cei dezavantajaţi din punctul de vedere al imaginii.
În paralel cu acţiunile menite să îndepărteze PNL, PSD a căutat deja să-şi apropie UDMR, cu care speră la o colaborare după ruptura de liberali. Sursele ZIUAnews au oferit nu mai puţin de două exemple privind modul în care se fac aranjamentele PSD-UDMR în spatele uşilor închise. Unul este legat de Comisia Bârsan, în cazul căreia s-a înregistrat zilele trecute o situaţie unică în istoria comisiilor parlamentare de anchetă. Deşi a fost iniţiată de un senator liberal, şefia comisiei a fost preluată, pe ultima sută de metri, de un senator PSD. Potrivit surselor noastre, această răsturnae de situaţie s-a produs din cauza reprezentanţilor UDMR, care au refuzat iniţial să colaboreze în cazul Comisie Bârsan, dar s-au răzgândit ulterior brusc, condiţionându-şi însă decizia de numirea unui preşedinte social-democrat.

About Unknown

Hi there!
«
Next
Postare mai nouă
»
Previous
Postare mai veche

Niciun comentariu:

Leave a Reply

O.P. VIDEO