» » » » Coșmar otoman pe Arena Națională. România - Turcia 0-2

În urmă cu patru zile se vorbea de echipa pe care România ar putea s-o întâlnească la baraj, după superba victorie cu Ungaria. Acum, calculele sunt pesimiste, barajul e departe, Cupa Mondială și mai departe, și nu mai depinde doar de noi să ajungem acolo. Turcia a învins România la București și calculele s-au dat rău de tot peste cap.
Când Marica a părut că depășește doi adversari și se va duce spre poartă, gândul ne-a dus la meciul cu Ungaria, iar scenariul acelei victorii categorice ne-a trecut prin fața ochilor. Marica a fost faultat și am revenit cu picioarele pe pământ.
N-a ieșit nimic din acea fază, mai mult, turcii au repetat ceea ce atâtea secole au făcut, adică ne-au asuprit. Cu mici excepții, ca și în trecut, pe care doar cărțile noastre patriotice de istorie le-au primit în paginile lor.
Încet, dar sigur, otomanii și-au dezvoltat jocul de pase, la care oamenii lui Pițurcă au căzut ca...spicele.
Chiricheș a simțit cel mai bine diferența dintre Ungaria și Turcia, iar picioarele i s-au înmuiat de două ori, atunci când a vrut să-și scoată clasa la înaintare. A gafat precum un puști adus de tatăl lui să se înscrie la fotbal și care e pus la încercare de antrenorul avid de talente. Palma lui Tătărușanu ne-a ținut în viață.
Doar lobul lui Tănase și capul lui Goian au amintit că românii pot câștiga o luptă și apoi chiar bătălia, dar împăratul Terim și oastea sa au avut noroc.
Și nu au avut nevoie de prea mult, pentru că, fiind vioara întâi pe teren, și-au arătat forța.
Burak Yilmaz a lovit în minutul 22, cu capul, dintre Goian și Chiricheș: 0-1.
Și la 0-1, tot turcii controlează partida. Țesătura de pase este enervantă rău pentru noi, mană cerească pentru ei. Timpul trece.
Pițurcă mută la pauză. Maxim și Adi Popa, doi jucători ofensivi, intră pe teren.
Turcii fac însă un presing năucitor și chiar pot tranșa meciul, dar Tătărușanu apără în fața lui Umit Bulut.
Fanionul ridicat anulează apoi golul lui Bogdan Stancu și bucuria unui întreg stadion. România speră. Turcii trag de timp, dar nu uită contraatacul. Sunt periculoși. Scăpăm la capul lui Gochan, din minutul 62.
Românii nu cedează, iar Adi Popa lovește bara, în minutul 67. Acum, egalul ar fi perfect.
Terim simte și întărește defensiva, scoțându-l pe autorul golului, Burak Yilmaz.
Timpul trece, odată cu el se duc și speranțete. Stancu reia cu latul, "chiflă", dar e corner.
Presiunea pe turci crește, dar ai noștri nu se descurcă în fața porții.
Pițurcă riscă tot și mai bagă un atacant, Gigel Bucur, dar cel care ratează imediat este Bogdan Stancu.
Ultimam șansă se risipește, în minutele de prelungiri. Maxim centrează, Goian lovește cu capul, dar Volkan reține.
Mai mult, noul intrat Melvut lovește în ultimul minut: 0-2.

România: Tătăruşanu - Măţel, D. Goian, Chiricheş, Raţ - Hoban, Pintilii - Torje (46 Adi Popa), B. Stancu, Cr. Tănase (78 G. Bucur) - Marica (46 Maxim)
Turcia: Volkan - Gokhan Gonul, Semih, Omer, Caner Erkin - Gokhan Tore (84 Melvut), Selcuk Inan, Topal, Arda Turan - Burak Yilmaz (73 Olkay Sahan), Bulut (89 Gulum).